select /* [[[SOP.WorksheetSearch]]] */ W.WORKSHEET_ID WorksheetId, nvl(to_char(W.CLONED_FROM_ID), '--') CloneId, nvl((select C.CASE_NUM from ARV_SOP_CASE C where C.CASE_ID = ARFN_GET_SOP_CASE_ID(W.WORKSHEET_ID)), '--') CaseNumber, (select trim(FA.NAME) from AV_SERVICE_TEAM STA, AV_SERVICE_CENTER SCA, AV_FACILITY FA where STA.SERVICE_TEAM_ID = W.OWNING_TEAM_ID and STA.SERVICE_CENTER_ID = SCA.SERVICE_CENTER_ID and SCA.FACILITY_ID = FA.FACILITY_ID) AgencyName, decode(W.IS_ATTEMPTED, 'Y', 'Yes', 'N', 'No', '--') Attempted, decode(W.IS_CONSOLIDATED, 'Y', 'Yes', 'N', 'No', '--') Consolidated, decode(W.IS_BANKRUPTCY, 'Y', 'Yes', 'N', 'No', '--') Bankruptcy, decode(W.IS_MULTIPLE, 'Y', 'Yes', 'N', 'No', '--') Multiple, decode(W.REJECT_REASON_CD, null, 'No', 'Yes') Rejected, W.RECEIVED_DATE Received, W.STATUS_CD StatusCd, TRUNC(W.PURGE_DATE) PurgeDate, TRUNC(W.ARCHIVE_DATE) ArchiveDate, (select WS.STATUS from ARV_SOP_WORKSHEET_STATUS WS where WS.STATUS_CD = W.STATUS_CD) Status, nvl(trim(W.BUS_NAME), '--') EntityName, nvl((select C.PLAINTIFF from ARV_SOP_CASE C where C.CASE_ID = ARFN_GET_SOP_CASE_ID(W.WORKSHEET_ID)), '--') Plaintiff, nvl(trim(W.DEFENDANT_NAME), '--') Defendant, (select decode(STM.FIRST_NAME, null, '', trim(STM.FIRST_NAME) || ' ') || trim(STM.LAST_NAME) from AV_SERVICE_TEAM_MEMBER STM where W.ASSIGNED_TO = STM.SERVICE_TEAM_MEMBER_ID) AssignedTo, W.ASSIGNED_TO AssignedToCd, decode((W.IS_LogPosted), 'Y', 'Posted', 'N', case when (trunc(W.RECEIVED_DATE) < trunc(sysdate) and W.STATUS_CD = 33003 and decode((nullif((select count(1) from ARV_SOP_ACTION_ITEM AI where AI.WORKSHEET_ID = W.WORKSHEET_ID and W.IS_ATTEMPTED = 'N' and W.REJECT_REASON_CD is null and AI.ACTION_ITEM_STATUS_CD != 38007 and ((AI.DELIVERABLE_CD = 12008 and AI.DELIVERY_METHOD_CD not in (13016, 13017)) or (AI.DELIVERABLE_CD = 12007 and AI.DELIVERY_METHOD_CD not in (13016))) AND AI.ACTION_ITEM_STATUS_CD in (38002, 38010, 38011)), (select count(1) from ARV_SOP_ACTION_ITEM AI where AI.WORKSHEET_ID = W.WORKSHEET_ID and W.IS_ATTEMPTED = 'N' and W.REJECT_REASON_CD is null and AI.ACTION_ITEM_STATUS_CD != 38007 and ((AI.DELIVERABLE_CD = 12008 and AI.DELIVERY_METHOD_CD not in (13016, 13017)) or (AI.DELIVERABLE_CD = 12007 and AI.DELIVERY_METHOD_CD not in (13016))) group by AI.WORKSHEET_ID having count(1) > 0))), null, 'Y', 'N') = 'Y') then 'Forced' else 'UnPosted' end) PostStatus, (select decode(STM.FIRST_NAME, null, '', trim(STM.FIRST_NAME) || ' ') || trim(STM.LAST_NAME) from AV_SERVICE_TEAM_MEMBER STM where W.REVIEWED_BY = STM.SERVICE_TEAM_MEMBER_ID) ReviewedBy, decode(W.REVIEWED_BY, null, 'No', 'Yes') ReviewStatus, nvl(trim(W.DOCUMENT_TYPE), '--') DocumentType, nvl(trim(J.JURIS_NAME), '--') JurisName from ARV_SOP_WORKSHEET W, ARV_JURISDICTION J, ARV_BUSINESS_NAME B where W.REP_JURIS_ID = J.JURIS_ID(+) and W.BUS_NAME_ID = B.BUS_NAME_ID(+) and rownum < 10000 --- Applying the filters and W.ASSIGNED_TO = '1132' and TRUNC(W.RECEIVED_DATE) BETWEEN '26-Apr-2005' and '26-Apr-2006' and B.ENTITY_ID = 2142500004 and exists (select 'x' from AV_SERVICE_TEAM STA where STA.SERVICE_TEAM_ID = W.OWNING_TEAM_ID and STA.SERVICE_CENTER_ID IN (select SCA.SERVICE_CENTER_ID from AV_SERVICE_CENTER SCA where SCA.FACILITY_ID = '592')) ************************************************************************************************************ select /* [[[SOP.WorksheetSearch]]] */ W.WORKSHEET_ID WorksheetId, nvl(to_char(W.CLONED_FROM_ID), '--') CloneId, nvl((select C.CASE_NUM from ARV_SOP_CASE C where C.CASE_ID = ARFN_GET_SOP_CASE_ID(W.WORKSHEET_ID)), '--') CaseNumber, (select trim(FA.NAME) from AV_SERVICE_TEAM STA, AV_SERVICE_CENTER SCA, AV_FACILITY FA where STA.SERVICE_TEAM_ID = W.OWNING_TEAM_ID and STA.SERVICE_CENTER_ID = SCA.SERVICE_CENTER_ID and SCA.FACILITY_ID = FA.FACILITY_ID) AgencyName, decode(W.IS_ATTEMPTED, 'Y', 'Yes', 'N', 'No', '--') Attempted, decode(W.IS_CONSOLIDATED, 'Y', 'Yes', 'N', 'No', '--') Consolidated, decode(W.IS_BANKRUPTCY, 'Y', 'Yes', 'N', 'No', '--') Bankruptcy, decode(W.IS_MULTIPLE, 'Y', 'Yes', 'N', 'No', '--') Multiple, decode(W.REJECT_REASON_CD, null, 'No', 'Yes') Rejected, W.RECEIVED_DATE Received, W.STATUS_CD StatusCd, TRUNC(W.PURGE_DATE) PurgeDate, TRUNC(W.ARCHIVE_DATE) ArchiveDate, (select WS.STATUS from ARV_SOP_WORKSHEET_STATUS WS where WS.STATUS_CD = W.STATUS_CD) Status, nvl(trim(W.BUS_NAME), '--') EntityName, nvl((select C.PLAINTIFF from ARV_SOP_CASE C where C.CASE_ID = ARFN_GET_SOP_CASE_ID(W.WORKSHEET_ID)), '--') Plaintiff, nvl(trim(W.DEFENDANT_NAME), '--') Defendant, (select decode(STM.FIRST_NAME, null, '', trim(STM.FIRST_NAME) || ' ') || trim(STM.LAST_NAME) from AV_SERVICE_TEAM_MEMBER STM where W.ASSIGNED_TO = STM.SERVICE_TEAM_MEMBER_ID) AssignedTo, W.ASSIGNED_TO AssignedToCd, decode((W.IS_LogPosted), 'Y', 'Posted', 'N', case when (trunc(W.RECEIVED_DATE) < trunc(sysdate) and W.STATUS_CD = 33003 and decode((nullif((select count(1) from ARV_SOP_ACTION_ITEM AI where AI.WORKSHEET_ID = W.WORKSHEET_ID and W.IS_ATTEMPTED = 'N' and W.REJECT_REASON_CD is null and AI.ACTION_ITEM_STATUS_CD != 38007 and ((AI.DELIVERABLE_CD = 12008 and AI.DELIVERY_METHOD_CD not in (13016, 13017)) or (AI.DELIVERABLE_CD = 12007 and AI.DELIVERY_METHOD_CD not in (13016))) AND AI.ACTION_ITEM_STATUS_CD in (38002, 38010, 38011)), (select count(1) from ARV_SOP_ACTION_ITEM AI where AI.WORKSHEET_ID = W.WORKSHEET_ID and W.IS_ATTEMPTED = 'N' and W.REJECT_REASON_CD is null and AI.ACTION_ITEM_STATUS_CD != 38007 and ((AI.DELIVERABLE_CD = 12008 and AI.DELIVERY_METHOD_CD not in (13016, 13017)) or (AI.DELIVERABLE_CD = 12007 and AI.DELIVERY_METHOD_CD not in (13016))) group by AI.WORKSHEET_ID having count(1) > 0))), null, 'Y', 'N') = 'Y') then 'Forced' else 'UnPosted' end) PostStatus, (select decode(STM.FIRST_NAME, null, '', trim(STM.FIRST_NAME) || ' ') || trim(STM.LAST_NAME) from AV_SERVICE_TEAM_MEMBER STM where W.REVIEWED_BY = STM.SERVICE_TEAM_MEMBER_ID) ReviewedBy, decode(W.REVIEWED_BY, null, 'No', 'Yes') ReviewStatus, nvl(trim(W.DOCUMENT_TYPE), '--') DocumentType, nvl(trim(J.JURIS_NAME), '--') JurisName from ARV_SOP_WORKSHEET W, ARV_JURISDICTION J, ARV_BUSINESS_NAME B where W.REP_JURIS_ID = J.JURIS_ID(+) and W.BUS_NAME_ID = B.BUS_NAME_ID(+) and rownum < 10000 --- Applying the filters and TRUNC(W.RECEIVED_DATE) BETWEEN '04-May-2006' and '04-May-2006' and B.ENTITY_ID = 2142500004 and exists (select 'x' from AV_SERVICE_TEAM STA where STA.SERVICE_TEAM_ID = W.OWNING_TEAM_ID and STA.SERVICE_CENTER_ID IN (select SCA.SERVICE_CENTER_ID from AV_SERVICE_CENTER SCA where SCA.FACILITY_ID = '572')) ******************************************************************************************************************** select /* [[[SOP.WorksheetSearch]]] */ W.WORKSHEET_ID WorksheetId, nvl(to_char(W.CLONED_FROM_ID), '--') CloneId, nvl((select C.CASE_NUM from ARV_SOP_CASE C where C.CASE_ID = ARFN_GET_SOP_CASE_ID(W.WORKSHEET_ID)), '--') CaseNumber, (select trim(FA.NAME) from AV_SERVICE_TEAM STA, AV_SERVICE_CENTER SCA, AV_FACILITY FA where STA.SERVICE_TEAM_ID = W.OWNING_TEAM_ID and STA.SERVICE_CENTER_ID = SCA.SERVICE_CENTER_ID and SCA.FACILITY_ID = FA.FACILITY_ID) AgencyName, decode(W.IS_ATTEMPTED, 'Y', 'Yes', 'N', 'No', '--') Attempted, decode(W.IS_CONSOLIDATED, 'Y', 'Yes', 'N', 'No', '--') Consolidated, decode(W.IS_BANKRUPTCY, 'Y', 'Yes', 'N', 'No', '--') Bankruptcy, decode(W.IS_MULTIPLE, 'Y', 'Yes', 'N', 'No', '--') Multiple, decode(W.REJECT_REASON_CD, null, 'No', 'Yes') Rejected, W.RECEIVED_DATE Received, W.STATUS_CD StatusCd, TRUNC(W.PURGE_DATE) PurgeDate, TRUNC(W.ARCHIVE_DATE) ArchiveDate, (select WS.STATUS from ARV_SOP_WORKSHEET_STATUS WS where WS.STATUS_CD = W.STATUS_CD) Status, nvl(trim(W.BUS_NAME), '--') EntityName, nvl((select C.PLAINTIFF from ARV_SOP_CASE C where C.CASE_ID = ARFN_GET_SOP_CASE_ID(W.WORKSHEET_ID)), '--') Plaintiff, nvl(trim(W.DEFENDANT_NAME), '--') Defendant, (select decode(STM.FIRST_NAME, null, '', trim(STM.FIRST_NAME) || ' ') || trim(STM.LAST_NAME) from AV_SERVICE_TEAM_MEMBER STM where W.ASSIGNED_TO = STM.SERVICE_TEAM_MEMBER_ID) AssignedTo, W.ASSIGNED_TO AssignedToCd, decode((W.IS_LogPosted), 'Y', 'Posted', 'N', case when (trunc(W.RECEIVED_DATE) < trunc(sysdate) and W.STATUS_CD = 33003 and decode((nullif((select count(1) from ARV_SOP_ACTION_ITEM AI where AI.WORKSHEET_ID = W.WORKSHEET_ID and W.IS_ATTEMPTED = 'N' and W.REJECT_REASON_CD is null and AI.ACTION_ITEM_STATUS_CD != 38007 and ((AI.DELIVERABLE_CD = 12008 and AI.DELIVERY_METHOD_CD not in (13016, 13017)) or (AI.DELIVERABLE_CD = 12007 and AI.DELIVERY_METHOD_CD not in (13016))) AND AI.ACTION_ITEM_STATUS_CD in (38002, 38010, 38011)), (select count(1) from ARV_SOP_ACTION_ITEM AI where AI.WORKSHEET_ID = W.WORKSHEET_ID and W.IS_ATTEMPTED = 'N' and W.REJECT_REASON_CD is null and AI.ACTION_ITEM_STATUS_CD != 38007 and ((AI.DELIVERABLE_CD = 12008 and AI.DELIVERY_METHOD_CD not in (13016, 13017)) or (AI.DELIVERABLE_CD = 12007 and AI.DELIVERY_METHOD_CD not in (13016))) group by AI.WORKSHEET_ID having count(1) > 0))), null, 'Y', 'N') = 'Y') then 'Forced' else 'UnPosted' end) PostStatus, (select decode(STM.FIRST_NAME, null, '', trim(STM.FIRST_NAME) || ' ') || trim(STM.LAST_NAME) from AV_SERVICE_TEAM_MEMBER STM where W.REVIEWED_BY = STM.SERVICE_TEAM_MEMBER_ID) ReviewedBy, decode(W.REVIEWED_BY, null, 'No', 'Yes') ReviewStatus, nvl(trim(W.DOCUMENT_TYPE), '--') DocumentType, nvl(trim(J.JURIS_NAME), '--') JurisName from ARV_SOP_WORKSHEET W, ARV_JURISDICTION J, ARV_BUSINESS_NAME B where W.REP_JURIS_ID = J.JURIS_ID(+) and W.BUS_NAME_ID = B.BUS_NAME_ID(+) and rownum < 10000 --- Applying the filters and TRUNC(W.RECEIVED_DATE) BETWEEN '04-May-2006' and '04-May-2006' and exists (select 'x' from AV_SERVICE_TEAM STA where STA.SERVICE_TEAM_ID = W.OWNING_TEAM_ID and STA.SERVICE_CENTER_ID IN (select SCA.SERVICE_CENTER_ID from AV_SERVICE_CENTER SCA where SCA.FACILITY_ID = '572')) and W.WORKSHEET_ID in (select C.WORKSHEET_ID from ARV_SOP_CASE C where upper(C.PLAINTIFF) like ('PURITY HOLDING COMPANY%'))